• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


TANPINAR BİYOGRAFİSİNE VE POETİKASINA KATKI
Tanpınar’dan kalan müsveddeler arasında onun sanat anlayışı ve biyografisi hakkında mevcut bilgilerimizi artıracak yeni belgeler vardır. Aşağıdaki yazıda bu bilgilerin ve belgelerin bir kısmını bulacaksınız. Elimizdeki müsveddeler tahmin edilebileceği gibi eski yazı ile kaleme alınmıştır. Tanpınar söz konusu müsveddelerin üzerinde bir yığın değişiklik yapmıştır. Bazen cümleler, bazen kelimeler iptal edilmiş, yeni cümle ya da kelimeler eklenmiştir. Aradan geçen seneler sebebiyle evraktaki yıpranmayı da göz önünde tutarsak, mevcut müsveddeleri okumanın ne kadar zor olduğu anlaşılacaktır. Tanpınar da etkilendiği sanatkârlar gibi hayatı ile eserleri arasında bağlantılar bulabileceğimiz isimlerdendir. Aşağıdaki müsveddelerde hem kendi hayatı ve sanat anlayışı hakkında, hem de okuduğu ve etkilendiği sanatkârların hayatları ve sanat anlayışları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Anahtar Kelimeler
Ahmet Hamdi Tanpınar, Tanpınar, Biyografi, Poetika, Paul Valery ve Tanpınar, Saf şiir ve Tanpınar, Müsveddeler.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri