• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


DEDE KORKUT'TA GİYİM KUŞAM BÜRÜNME FİİLLERİ
“Dede Korkut Kitabı”, Oğuz Türklerinin hayatını Türk diliyle aktaran, dolayısıyla hem dil hem de kültür tarihi ile ilgilenen farklı disiplinlerin çalışmalarına kaynaklık etmiş, maddî kültür ögelerimizden olan çeşitli giyim kuşam unsurlarını aktarması bakımından da incelenmeye değer bulunmuş metinlerimizdendir. Bu giyim kuşam isimlerinin çeşitli fiillerle birlikte kullanıldıkları; iş, oluş, kılış ve hareket bildiren fiillerin de bu isimlerle var oldukları muhakkaktır. Amacımız, bu fiilleri tespit etmek ve kullanımları ile ilgili bir değerlendirme yapmaktır. Bu çalışmada, Dede Korkut Kitabı’nda geçen ve genel manada “giyinme”yi, “bir kıyafet içine girme”yi anlatan fiiller, metindeki cümlelerle tanıklanarak alfabetik düzen içinde sıralanmış, fiillerin gelişimleriyle ilgili bilgi de verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Dede Korkut, Giyim Kuşam, Bürünmek, Giyinmek, Fiil.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri