• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


VATAN İLE İLGİLİ ÖZBEK ATASÖZLERİ
Atasözleri, insanların hayatlarının edebiyata yansıyan görünüşleridir. Bir toplumda sıkça kullanılan eşyalar, insanlara günlük yaşamda kolaylık sağlayan hayvanlar ya da insanların değer verdiği kavramlar insanların düşüncelerini, hislerini karşıdaki kişiye aktarmada sık sık başvurdukları atasözlerinde kendilerine yer bulurlar. Vatan ile ilgili Özbek atasözlerine bakıldığında, vatanın birçok kez yiğitlikle karşılaştırılması, yiğitliğin koşullarından birinin vatanla olan alakaya bağlanması dikkat çekici bir durumdur. Ayrıca, vatanı korumanın öneminden bahseden atasözlerinin yanı sıra vatana ihanet etmenin, vatandan ayrılmanın oluşturacağı kötü durumları da ifade eden atasözlerinin sayısının oldukça fazla olması Özbek toplumu için vatana olan bağlılığın bir kanıtıdır. Bu çalışmada çeşitli kaynaklardan tespit edilen vatan ile ilgili Özbek atasözleri anlamları ve sembolize ettikleri kavramlar açısından değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Özbek Türkçesi, Atasözü, Vatan, Özbek atasözleri, Söz Varlığı

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri