• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


TÜRK KÜLTÜR EKOLOJİSİ VE BOŞNAK EDEBİYATININ TÜRK EDEBİYATI İLE OLAN MÜNASEBETLERİ MESELESİ
Türk kültürü, tarihî süreçte siyasi hâkimiyeti altında bulunan birçok bölge ve topluma nüfuz etmiş, çeşitli toplumların kültürleri ve edebî yaratmaları Türk kültürü etkisinde teşekkül etmiştir. Güney Slavlarının Müslüman halklarından olan Boşnakların edebiyatları, sözlü gelenekleri ve sanatları da Türkler ile olan tarihî münasebetlerin bir neticesi olarak Türk kültüründen önemli oranda etkilenmiştir. Fransız İhtilali akabinde ortaya çıkan etnik kategoriler ile toplumlar köken ve konuştukları dil esaslı sınıflandırılmış, edebiyat ve sözlü yaratım da bu doğrultuda tasnif edilmiştir. Bu bağlamda yazımızda Boşnakların farklı bir kökene ve dile sahip olmasına rağmen Türk kültür ekolojisi içerisinde değerlendirilmesi üzerinde durulacak, bu kültürel etkileşimin bir neticesi olarak iki toplumun edebiyatları ve sözlü gelenekleri arasındaki münasebetler ortaya konmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Türk kültür ekolojisi, etnik kategoriler, Türk edebiyatı, Boşnak edebiyatı, Boşnak sözlü kültürü.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri