• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


AKAR, AKARSU, AKIN, AKINCI ve AKINTI KELİMELERİ ÜZERİNE
Türkçede yer alan akar, akarsu, akın, akıncı ve akıntı kelimeleri Eski Türkçede ve Karahanlı Türkçesi dönemlerinde görülür. Bu kelimeler ilk tespit edildikleri anlamlarını korumakla birlikte farklı anlamlar da edinmişlerdir. Bazen kelimenin ilk tespit edildiği anlamı kaybolmuş, kelime farklı bir anlamla günümüze ulaşmıştır. Bazı sözcükler de Osmanlıca kelimelere karşılık bulma çalışmalarında yeniden kullanım alanına çekilmiştir. Akar, akarsu, akın, akıncı ve akıntı kelimelerinin türeme yolları, ilk nerede tespit edildikleri ve anlam değişmeleri tarihî seyri dahilinde değerlendirilir. Kelimelerin yer aldığı metinlerdeki şekillerinin yanı sıra Türk dilinin tarihî sözlüklerindeki karşılıkları da anlam değişmelerinin tespitinde önem arz eder. Türkçe Sözlük’te ve Derleme Sözlüğü’ndeki anlamları verilerek tarihî dönemde var olan anlamların ağızlarda yaşadığı görülür. Türkçeden başka dillere geçen kelimelerin benzer anlamları koruduğu da dikkati çeker.

Anahtar Kelimeler
akar, akarsu, akın, akıncı, akıntı

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri