• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


ŞECERE-Yİ HAREZMŞÂHÎ’DE KÜÇÜREK YER ADLARI (MİKROTOPONİMLER)
Bir yerleşmenin yalnızca sakinleri tarafından bilinen dağ, tepe, tarla, mevki, akarsu, mera, kuyu, sel yarıkları vs. gibi yer adlarına küçürek yer adı (mikrotoponomi) tanımlaması yapılabilir. Beyanî’nin Şecere-yi Harezmşâhî adlı eseri, birinci elden tarihî kaynak olmakla birlikte; küçürek yer adı özelinde, söz varlığına önemli içerikler sunar. Bu çalışmada, küçürek yer adları sınıflamaya tabi tutulacak, özel isme dahil olan yer adı eserde geçtiği yer numarasıyla verilecek, özel isme dahil olamayan yer adları ise eserden seçilen örnek cümleyle aktarılacaktır. Ayrıca yer ve mevki belirten diğer yer adları da ayrı bir başlıkta incelenecektir. Böylece eserden hareketle Türkçenin zengin söz varlığı içinde önemli bir yere sahip yer adlarına katkı sunulmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Beyânî, Şecere-yi Harezmşâhî, söz varlığı, küçürek yer adları, yer ve mevki adları

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri