• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


BOLU MERKEZ GÖLKÖY KÖYÜNDE GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARINDAN ÇALI SÜPÜRGECİLİĞİ
Tarihsel süreçte Anadolu, geçmişten günümüze sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu uygarlıklara bakıldığında kendine has yaşam biçimi, inanç değerleri ve el sanatları gibi birtakım somut kültürel unsurları da oluşturdukları görülmektedir. Bu somut olan kültürel miraslar, ortaya çıktıkları ya da üretildikleri bölgenin kültürel dokusu, iklim şartları, doğal hammaddeleri ve ekonomik koşulları gibi etkenler nedeniyle farklılıklar gösterebilmektedir. Bolu ilinin merkez ilçesine bağlı köylerden biri olan Gölköy köyünde geçmişte süpürgecilik sanatı yaygın bir meslek olmakla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde bu yaygınlığını neredeyse tamamen kaybetmekte olduğu gözlemlenmiştir. Ele alınan araştırmanın konusunu, geleneksel el sanatlarından biri olan süpürgecilik sanatı oluşturmaktadır. Süpürgenin yapımında kullanılan malzemeler, kullanılan hammaddeler, yapım aşamaları, sanatın geçmişten günümüze durumu gibi hususlar da çalışmada hakkında bilgi verilmeye çalışılan hususlardır. Çalışma için konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve ele alanın çalışmanın ana çerçevesi oluşturulmuştur. Saha araştırması sırasında gözlem ve görüşme (mülakat) tekniği kullanılarak çeşitli bilgilere ulaşılmış olup bu bilgiler kayıt altına alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Geleneksel El Sanatları, Süpürgecilik, Bolu, Gölköy Köyü, Zanaat, Süpürge

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri