• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


TÜRK MÜZİĞİNDE ABDÜLKÂDİR TÖRE- EKREM KARADENİZ KOLEKSİYONU VE 48 NUMARALI MUHTELİF FASILLAR DEFTERİNİN İNCELENMESİ
Türk müziğinde eserlerin aktarımı geçmişten son döneme kadar meşk yoluyla olmuştur. Batı notasının Türk müziğinde kullanılmasıyla birlikte kıymetli musiki hocaları Türk müziği repertuvarındaki eserlerle ve meşk yoluyla öğrendikleri eserleri Osmanlı-Türk alfabesini kullanarak batı nota sistemiyle yazmışlar ve koleksiyonları oluşturmuşlardır. Abdülkadir Töre ve Ekrem Karadeniz koleksiyonu araştırmamıza konu olan bu koleksiyonlardan en önemlilerindendir. Bu makalede Türk müziğindeki repertuvarın önemli kaynaklarından olan Süleymâniye Kütüphânesindeki Abdulkadir Töre-Ekrem Karadeniz Koleksiyonu tanıtılmış ve bu koleksiyondaki 48 Numaralı Muhtelif Fasıllar Defteri incelenmiştir. Çalışmamızda ilk olarak Abdulkadir Töre ve Ekrem Karadeniz’in hayatı ve sanatı üzerine bilgiler verilmiştir. Daha sonra bu koleksiyondaki defterlerin dağılımı tablo halinde verilmiştir. 48 numaralı Muhtelif fasıllar defterindeki tüm eserler, bestekârı, makamı ve usûlü ile birlikte tablo halinde gösterilmiştir. Bu eserlerin notaları ağırlıklı olarak günümüzdeki notalarla ile karşılaştırılmış, nota farklılıkları tespit edilmiştir. Araştırmamızda bu farklılıklar sonuç bölümünde ortaya konmuş, bu durum Türk müziği eserlerinin farklı versiyonlarda icrası açısından ayrı bir öneme sahiptir. Çalışmamızın hedefi 48 numaralı defterdeki fasılları makam, usul ve güftesi dikkate alınarak tanıtımını yapmak ve bu eserlerin repertuvarımızda olduğunu ortaya koymaktır.

Anahtar Kelimeler
Abdulkadir Töre, Ekrem Karadeniz, Makam, Fasıl, Türk Müziği

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri