• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KLASİK TÜRK ŞİİRİNDE DEVLET ADAMLIĞI YÖNÜYLE KÖPRÜLÜZÂDE FÂZIL AHMED PAŞA
İnsan ve insanla ilgili görünüşler klasik Türk şiirinde oldukça fazla yer almaktadır. Bu görünüşler şiirlerde tipler ve kişilikler olarak varlığını göstermiştir. Bir divanıhümayun üyesi olan Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa da tarihî kişilikler arasında yer almaktadır. Divan şairi yazdığı kaside, gazel, tarih manzumelerinde divanıhümayun üyelerine sıklıkla yer vermiştir. İncelenmiş olan Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa’yı diğer divan üyelerinden ayıran en temel özellik devletin padişahtan sonra gelen en üst mertebesi olan sadrazamlık görevinde bulunması ve 15 yıl boyunca görevinden hiç azledilmeden başarıyla görevini sürdürmüş bir devlet adamı olmasıdır. Yapılan incelemede Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa’ya yer verilmesinin asıl nedeni onu diğer devlet adamlarından ayıran başarılı görev hayatıdır. Bu çalışmada klasik Türk şiirindeki devlet adamlığı vasıflarının Köprülüzâde Ahmed Paşa için şiirlerde nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Çalışmanın başlangıcında biyografisine değinilen Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa’nın şiirlerde yer alan özelliklerinin biyografisiyle örtüşüp örtüşmediği ortaya konulmuştur. Çalışmada klasik Türk şiirindeki devlet adamlığı vasıfları kişisel özellikler ile devlet ve toplum değerleri şeklinde iki gruba ayrılarak incelenmiştir. Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa’nın en fazla ve en çeşitli özelliklerinin bulunduğu divanlar belirlenmiştir. Divanlardaki belirlenen özellikler en fazla rastlanandan en az rastlanan özelliğe doğru sıralanarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen verilerin istatiksel sonuçlarını gösteren tablolar yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler
Klasik Türk şiiri, Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa, divanıhümayun, sadrazam, tipler ve kişilikler.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri