• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


GELENEĞİN SİNEMAYA YANSIMASINA BİR ÖRNEK KIRGIZ “DARAK IRI” (AĞAÇ ŞARKISI) FİLMİNDE HALK BİLİMİ UNSURLARININ KULLANIMI
Ulusal halk kültürü, her toplumda korunmaya çalışılan ve bireylerin ulusal kimlik oluşmasında etkili rol oynayan değerler bütünüdür. Zengin halk kültürüne sahip Kırgız halkı, gelenek ve göreneklerini koruyarak gelecek nesillere aktarmak amacıyla bir kültür aktarım aracı olan sinemadan faydalanmışlardır. Bunun örneklerinden bir tanesi “Darak Irı” filmidir. Çalışmada sinemanın kültürel mirasın bir yansıtıcısı olarak kullanılabileceği sonucundan yola çıkarak “Darak Irı” filmi halk bilimi unsurları açısından incelenmiştir. Kırgızistan’ın ilk müzikal filmi unvanına sahip olan “Darak Irı” filmi, 18. yüzyılda yaşayan Kırgız halkının gelenek ve göreneklerini yansıtmaktadır. Dolayısıyla çalışma, her şeyden önce Kırgız halk kültürünün ve gelenek göreneklerinin devamlılığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Mevcut çalışmada birbiri ile etkileşim halinde olan sinema ve folklorun ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde Kırgız sineması ve “Darak Irı” filminin içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. Tasnif tabloları oluşturulmuş ve filmin içeriğinden görsellere yer verilmiştir. Oluşturulan tablolar betimsel analiz yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Böylece çalışmada halk bilimi unsurlarının sinema aracılığı ile aktarılabileceği ve gelenek göreneklerin yaşatılmasında önemli bir rol oynadığı ispatlanmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Sinema, Folklor, Kültür, Ağaç Kültü, Gelenek.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri