• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


YAHYA AKENGİN’İN ESKİ ÇARIKLAR ADLI TİYATRO ESERİNİN İNCELENMESİ
Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle ayrılmasından sonra, Anadolu’nun pek çok yeri düşman kuvvetlerince işgal edilir. Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, Kuvayı millîye ruhuyla Türk milletinin var olma savaşında millî mücadele meşalesi yakılır. Tam bağımsız Türk devleti kurulana ve düşman Türk yurdundan sökülüp atılana kadar mücadele verilir. Bağımsızlık mücadelesinde düşmana karşı savaşıldığı gibi azınlıklar ve şahsi emellerini düşünen işbirlikçilerle de mücadele edilir. Tarihte yaşanan bu olaya milletin bir ferdi olan sanatçıların duyarsız kalmadıkları görülür. Bu hususta pek çok edebî eser, değişik açılardan kaleme alınmıştır. Bunlardan biri de Yahya Akengin’in yazmış olduğu Eski Çarıklar adlı tiyatro eseridir. Millî Mücadele’nin kazanılmasında cephe kadar, cephe gerisindeki Anadolu insanının yaşadıkları da önem kazanır. Genel olarak eserde cephe gerisinde yaşananlar verilmeye çalışılır. Bu çalışmada söz konusu eser çeşitli yönlerden incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Millî Mücadele, çarık, vatan, düşman, işbirlikçi

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri