• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


İbn Sînâ’nın Kitâbü’ş-Şifâ’sındaki “Cevâmiu İlmi’l-Mûsîkâ” Bölümü ile Salih Zeki Bey’in Hikmet-İ Tabîiyye-İ Umûmiyyeden Mebhâs-ı Savt’ındaki “Mûsikî Sesleri” Bölümünün Mûsikî Nazariyatı Açısından Mukayeseli İncelenmesi
Araştırmamız İbn Sînâ'nın Kitâbü'ş-Şifâ adlı eserindeki "Cevâmiu İlmi'l-Musîka" bölümü ile Salih Zeki Bey'in Hikmet-i Tabîiyye-i Umûmiyyeden Mebhâs adlı eserindeki "Müzik Sesleri" bölümünün müzik teorisi açısından karşılaştırmalı bir çalışmadır. Yazarların bir diğer ortak paydası da kendi zamanlarında matematik ve astronomi alanlarında öncü olmalarıdır. Çalışmamızda hem İbn Sina'nın müzik teorisinde yararlandığı Yunan müziği teorisi hem de daha sonraki dönemde Kindi ve Fârâbî gibi müzik bilginlerinin teorik çalışmalarına yaptığı katkılar, kendi müzikal düşünce ve teorisi ele alınacaktır. Ancak günümüzde kullanılan sistemin müziği temelinde önemli bir yer tutan Rauf Yekta Bey'in getirdiği ses düzenine katkı sağlayan Salih Zeki Bey'in eserindeki “Müzikal Sesler” bölümü ve sahip olduğu eser Bu alanda ses fiziği boyutunda yapılan çalışmalar, Salih Zeki Bey'in Mebhas-ı Savt adlı eserinde ses fiziği alanında incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Müzik Bilimleri, Ses Fiziği, Mûsiki Sesleri, İbn Sina, Salih Zeki

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri