• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU'NUN KONAK ROMANINDA MEKÂN UNSURU
Türk edebiyatının önde gelen tarihi roman yazarlarından Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun, 1974'te kaleme aldığı Konak romanı, Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Devrini konu edinmektedir. Romanın başkişisi olan Kumral Dede, Yesi'den Anadolu'ya gelerek bir konak inşa eder. Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ise bu konakla özdeşleştirilerek anlatılmaktadır. Sepetçioğlu'nun açık ve kapalı mekânlara çokça yer verdiği Konak romanında kapalı mekânlar ön plana çıkmaktadır. Dikkat çeken kapalı mekân ise Kumral Dede'nin konağıdır. Romandaki olaylar üzerinde etkili olan, olaylara yön veren ve romanda sembolik değer taşıyan mekânların incelenmeye çalışıldığı bu makalede; mekânın sembolik değeri ve mekânda yaşanan olayların üzerinde durularak mekân unsuru değerlendirilmeye gayret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Mustafa Necati Sepetçioğlu, Kuruluş Devri, Mekân, Tarihî Roman, Mekân Unsuru.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri