• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


VASFİ MAHİR KOCATÜRK’ÜN EDEBİYAT TARİHİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ VE TÜRK EDEBİYATI TARİHÇİLİĞİNDEKİ YERİ
Edebiyat biliminin şubelerinden birisi olan edebiyat tarihi, modern edebiyat tarihçiliğinin başlangıcına kadar “tezkire, tezkiretü’ş şu’arâ, tezâkir-i şu’ara” gibi çeşitli adlarla varlığını sürdürür. Ancak 19. yüzyıldan itibaren “Tarih-i Edebiyat-ı Osmaniyye” yani “edebiyat tarihi” ismini taşıyan eserler, edebiyat sahasında kendine yer edinir. Türk edebiyatı ya da edebiyat tarihi adına birçok eser veya yazı ortaya koyan ve çalışmalarıyla dikkat çeken isimlerden birisi, Vasfi Mahir Kocatürk’tür (1907-1961). Bu makalede, Kocatürk’ün çalışmalarından hareketle yöntemi ve eksik yönleri ile Türk edebiyat tarihçiliğine katkısı ve bu alanda bulunduğu yer, eleştirel bakış açısıyla incelenmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Vasfi Mahir Kocatürk, edebiyat tarihi, edebiyat tarihçiliği, edebiyat tarihinde yöntem, edebiyat tarihinde usul.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri