• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KIRGIZLAR VE LAKAYLAR’IN ETNİK İLİŞKİLERİ
Orta Asyalı bir Türk kabilesi nolan Lakaylar’ın yerleşim yerleri bugünkü Tacikistan ve Afganistan topraklarıdır. Lakaylar eski konar-göçer hayat tarzını muhafaza etmişlerdir. Lakaylar’ın kültürü, dili, boy ve soy adları, tamgaları Kırgızlar ve Kıpçak dilli halklar olan Kazaklar, Karakalpaklar, Nogaylar ve Başkurtlarla tarihsel açıdan yakınlık göstermektedir. Köken olarak Kırgızlara yakın olan Lakayların çoğu günümüzde Tacikistan’ın başkenti Duşambe’ye yakın dağlık bölgede yaşıyorlar. Kırgız boy ve uruğları arasında Lakay adı sadece Munduz boyunda uruğ adı olarak mevcuttur. Tacikler boşuna Lakaylara “Kırgızlar” demiyorlardı.

Anahtar Kelimeler
Lakaylar, Etnik Tarih, Türk, Kırgızlar, Orta Asya, Tamga.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri