• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


GÜNEY KAFKASYA’DA VE AZERBAYCAN’DAKI YAZILI VE SÖZLÜ KAYNAKLARDA ÂŞIK ŞENLIK
Türk halk edebiyatının üstat âşıklarından biri de Âşık Şenlik’tir. Hayatı, siyasi gerginlik, savaş ve istilanın en kızgın dönemlerine rastlamaktadır. Yaşadığı bölgenin Rus işgalinde olması nedeniyle, ünü Rus yönetiminde olan geniş coğrafyaya yayılmıştır. Âşık Şenlik’in sanatı Güney Kafkasya bölgesinde hem sazın sözün yardımıyla, hem de yazılı kaynaklar yoluyla yaygınlaşmıştır. Azerbaycan’da Âşık Şenlik ismi 1990’lara kadar bazı antoloji ve dergilerde kısaca geçse de, ilk sistematik ve geniş bilimsel araştırma 1992’de Dr. Qeşem Veliyev tarafından ortaya konulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Âşık Şenlik, Ağbaba-Çıldır âşık muhiti, âşık geleneği, Azerbaycan, folklor, yazılı kaynaklar

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri