• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


MOLDOVA VE UKRAYNA GAGAUZLARININ HALK ŞARKILARI
Bu makale Ukrayna ve Moldova’da yaşayan Gagauzların halk şarkılarının genel sınıflandırmasını; tür çeşitleri, ana düşünce, konular ve diğer özellikler bakımından yapmayı amaçlamaktadır. İnceleme, Gagauz köylerine 1948-1961 yılları arasında yapılan sekiz bilimsel gezide yazar tarafından toplanan folklor malzemesine ve yine V. Moşkov (1904), A. Manov (1938), V. Zajaczkowski (1960) tarafından yayınlanan Gagauz şarkılarına dayanır. Gagauz şarkıları (türkü) iki temel türe ayrılır: epik ve lirik şarkılar. Baladlar ve tarihi şarkılar, epik şarkılara girer. Gündelik hayatı temel alan şarkılar, özel türleri oluşturmaktadır. Bu şarkılar, epik lirik ağıtlar olarak gösterilmektedir. Sonuç olarak Gagauz halk şarkıları Türk ve Bulgarların geleneksel yaratıcılıkları ile yakın ilişki içindedir. Gagauzlar, hayat şartlarının ortaya çıkardığı Türk ve Slav halk şiir özelliklerini birleştirmişlerdir.

Anahtar Kelimeler


Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri