• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


NİĞDE DÜĞÜNLERİNDE SEĞMEN ALAYI VE BU ALAYA EŞLİK EDEN ÇALGILAR
Düğün gelenekleri, Türk kültürünün en önemli parçalarındandır. Ancak pek çok değerimiz gibi geleneksel düğünler ve bu düğünlerde gerçekleştirilen pek çok âdet, yok olmaya yüz tutmuştur. Bu âdetlerden birisi, geleneksel Niğde düğünlerinin vazgeçilmez unsurlarından olan “seğmen alayı”dır. Alan araştırması, görüşme tekniği ve literatür taramasına dayalı olan bu çalışmada, seğmen, seğmen alayı kavramlarına değinildikten sonra, kaynak kişilerin görüşleri ışığında Niğde düğünlerinde seğmenlik geleneği ile bu gelenekte yer alan çalgılara ilişkin bilgiler sunulmuştur. Köy sakinleri ve müzisyenlerle yapılan görüşmelerde, seğmen alayının geleneksel Niğde düğünlerinin en önemli parçalarından olduğu, başta davul-zurna olmak üzere, cümbüş, klarnet, darbuka, keman ve bağlamanın seğmen alayı ile birlikte kutlama, oyun, ritüel ve eğlencelere renk kattığı belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Niğde Kültürü, Niğde Müziği, Seğmen Alayı, Çalgılar, Müzikoloji.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri