• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


DR. BESİM ÖMER AKALIN’IN KALEMİNDEN ÜZÜM İLE TEDAVİ
Dr. Besim Ömer, 1893’te Osmanlı harfleriyle kaleme aldığı Üzüm ve Üzüm ile Tedavi adlı kitabında üzümün sayılamayacak kadar çok hastalıklarda nasıl tesirli bir gıda olduğunu belirtir. Üzümün insan vücuduna girdiğinde hangi organlarda nasıl bir etki gösterdiğini örnekleriyle açıklar. Üzümün özellikle şırasında bulunan maddelerin vücutta hangi etkileri gösterdiklerini de izah eder. Üzüm suyu tıpkı maden suyu gibidir tezini başta ortaya atan yazar bu suyun maden suyundan daha etkili olduğunu açıklar. Üzüm; iştahsızlık, ishal ve kabızlık, basur, mesane ve rahim hastalıkları, dizanteri, kalp hastalıkları, hazımsızlık, cilt hastalıkları ve sirace hastalığı tedavisi için kullanıldığında iyileştirici tesir göstermektedir. Dr. Besim Ömer bu hastalıkları üzümün nasıl tedavi ettiğini ve metabolizmada nasıl bir iyileştirici sürecin işlediğini örnekleriyle açıklamaktadır. Üzüm ve özellikle de üzüm suyunun tedavi etkisinin geçmişten günümüze tecrübelerle sabit olduğunu belirtir. Avrupa’da da bu tedavi şekillerinin bilindiğini eklemektedir. Dr. Besim Ömer’in 44 kitabından biri olan Üzüm ile Tedavi kitabı Osmanlıca olarak kaleme alınmış ve bugüne kadar Latin harflerine çevrilmemiştir. Bu da eserin pek bilinmemesine yol açmıştır. Türk tıp tarihinin ilk profesörü olan ve birçok ilke imza atan Türk Tıp Profesörü Dr. Besim Ömer’in bu eserinde öne sürdüğü fikirler günümüzde geçerliliğini korumakta ve modern bilime yol göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
Üzüm ile tedavi, hastalıklar ve üzümün iyileştirici etkisi.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri