• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KOSOVA’DA TÜRKÇE YAYINLANAN BİR ÇOCUK DERGİSİ: TÜRKÇEM
Türkçem 1999 yılından beri Kosova'da yayınlanan bir çocuk dergisidir. Aylık olarak yayınlanan dergi, Aralık 2016 itibariyle 193. Sayısına ulaşmıştır. Derginin sahibive yazı işleri müdürü Zeynel Beksaç’tır. Savaştan sonra bu alandaki boşluğu doldurmak üzere çıkarılır. Kosova çapında dağıtılan dergi, öğrenciler tarafından çok rağbet görür, hatta derslerin önemli bir parçası haline gelir. Dergide şiir, hikâye, masal, destan, biyografi ve fıkra gibi edebi türler yanında çocuklara yönelik bulmacalar da bulunur. Çocuklar arasında Türk kimliğinin güçlenmesine ve Kosova Türk çocuk edebiyatının gelişmesine önemli katkılar sağlar. Amacımız savaştan sonra önemli bir misyon üstlenen Türkçem Dergisini, şekil, muhteva ve yazar kadrosunu bakımından incelemektir.

Anahtar Kelimeler
Türkçem, Kosova, çocuk dergisi, şekil, içerik, yazar kadrosu.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri