• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


ÇAĞDAŞ AZERBAYCAN LIRİKASINDA TARİHİ GEÇMİŞİMİZİN YANSISI
Makalede Tarihi Mövzularda yazıp yaratmış olan Azerbaycan şairlerinin yazılarının araştırılmasından sözediliyor. Burada Azerbaycan şiirinin temsilcilerinin yazdıkları politik şiirleri araştırma obyekti olmanın yanı sıra, tarihi geçmişimizin çağdaş varlığımız açısından öğrenilmesi çabasında da bulunul muştur. Başka başka şairlerden verilen örneklere dayanılarak geçmişe bugünün, bugüne de geçmişin aynasından bakılarak Azerbaycan politik şiirinin Sovyet egemenliği dönemlerindeki durumu ve gelişmesine ışık tutulmuş ve bu aynada beliren özellikler üzerine ilginç fikirler söylenilerek, bir sıra sonuçlara varılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Çağdaş şiir, Azerbaycan Lirikası, Tarihi Geçmiş, şiir yansısı.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri