• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


TRT REPERTUVARINDA YER ALAN KASTAMONU TÜRKÜLERİNDE SÖZ UNSURU
Türküler genellikle bir olay, bir arzu bir heyecan üzerine doğarlar ve başlangıçta sahibi belli ürünlerdir. Ancak zamanla, türkünün asıl sahipleri unutulur ve sonraki nesiller tarafından halkın dilinde dolaşa dolaşa anonimleşirler. Türküler Türk toplumunun en önemli sosyo-kültürel değerleri arasındadır. Türküler, düşünce davranış ve yaşayış biçiminin her zaman yansıtıcısı olmuştur. Bu toprakta yaşayan insanlarımız acısını, öfkesini sevincini, mutluluğunu özlemini türkülerle dile getirmiştir. Türküler insanlarımızı iyi ve kötü günde aynı duygular etrafında birleştirmiş ve bu duyguları birlik ve beraberlik içinde yaşamalarına imkân vermiştir. Türküler pek çok incelemeye konu olabileceği gibi içerisinde bulundurduğu unsurlar bakımından da geniş bir araştırma alanıdır. Türkülerde adı geçen unsurlar, gelişigüzel olmayan, bazı çağrışımları, özel anlamları bulunan öğelerdir. Bu unsurlar, ait oldukları bütün hakkında önemli ipuçları sunarlar. Bu anlamda söz konusu unsurların saptanması ve yorumlanması büyük önem arz eder. Bu çalışmada TRT repertuvarındaki 66 tane Kastamonu türküsü incelenmiştir. Çalışmada Kastamonu yöresine ait bu türkülerin içerdiği unsurlar belirlenmiş, Kastamonu kültürünün türkülere yansıyışı işlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kültür, Kastamonu Kültürü, Türkü, Kastamonu Türküleri, Repertuvar

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri