• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


YAYIN, YAYIM, YAYINLAMAK, YAYIMLAMAK KELİMELERİNİN ANLAMLARI VE KULLANIMLARI
Aynı kökten türeyen ve aynı anlam alanı içinde olan kelimeler, zaman zaman bazı yanlış kullanımlara, karışıklığa sebep olmaktadır. Bu karışıklığı ortadan kaldırmayı hedefleyen ancak aslında yanlış olan bazı açıklamalarla karşılaşmak da mümkündür. Yayın, yayım, yayınlamak, yayımlamak kelimelerinin kullanımında da bir karışıklık görülmektedir. Ayrıca bu kelimelerin anlamına ilişkin sözlüklerde olmayan bazı yanlış inanışlar da bulunmamaktadır. Bu çalışmada söz konusu kelimelerin anlamları ve kullanımları üzerinde durulmuştur. Türkiye Türkçesinin belli başlı Türkçe sözlükleri, yazım kılavuzları ve ilgili terim sözlükleri taranmış; taranan bu eserlerde ilgili kelimelerin olup olmadığı, varsa hangi anlamda kullanıldığı ortaya konulmuştur. İnceleme sonunda görülmüştür ki neşretmek kelimesi için kullanılan Türkçe ilk karşılık yayınlamak’tır ancak bu kelimenin yerini sonradan yayımlamak kelimesi almıştır. Yayınlamak kelimesi, günlük hayatta sıkça kullanılmasına rağmen başta Türk Dil Kurumunun ve Dil Derneğinin Türkçe sözlükleri olmak üzere birçok sözlükte hiç yer almamıştır. Ayrıca yayın-yayım karışıklığını ortadan kaldırmak için kullanılan “Dizi, film, radyo programı yayındır; kitap, dergi gazete yayımdır.” cümlesinin sözlüklerdeki anlamlarla bağdaşmadığı tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yayın, Yayım, Yayınlamak, Yayımlamak, Yanlış Kullanım, Sözcüklerin Karıştırılması, Anlatım Bozukluğu

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri