• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


BİÇKİ DİKİŞ MALZEMELERİ ETRAFINDA OLUŞAN HALK KÜLTÜRÜ UYGULAMALARI
Biçki dikiş malzemelerinin halk kültürümüzdeki uygulanma alanları ve amaçlarının konu edinildiği bu çalışmada, Anadolu folklorunun dinamik yapısını besleyen doğum, evlenme (söz kesimi-nişan), ölüm gibi bütüncül halk kültürü uygulamalarının ortak ismi olan geçiş dönemlerini tamamlayıcı, işlevini arttırıcı olarak karşımıza çıkan; asli işlevleriyle halk kültürü unsuru olan iğne, iplik, makas, kurdele, boncuk gibi terzilik ve biçki dikiş malzemeleri etrafında oluşan sağaltma, kaçınma, sürdürülebilir kılma, muhafaza edip, aktarma yönlerinin işlevsel kılındığı halk hekimliği, halk inancı ve halk ekonomisine ait uygulamalar eski Türk inanç sistemine ait Şaman, ev- ocak iyesi, Yalama (adak), ateş, su, demir-demirci kültü gibi temel unsurların bütüncül referanslığında açıklanarak, analiz edilmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Demirci Kültü, Şaman, Halk Hekimliği, Makas, İğne, İplik, Halk Kültürü, Halk İnancı,

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri