• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


İBRAHİM ULVİ YAVUZ’UN “ÇALKANTI” VE “KORKUNUN BEDELİ” ROMANLARINDA 1980 DARBESİ ÖNCESİ TOPLUMSAL OLAYLAR
Darbe, kısaca halkın iradesinin yok sayılıp yerine askeri vesayetin gelmesi olarak tanımlanabilir. Bu tür durumlarda halkın tepkisinin minimuma indirilmesi için bazı girişimlerde bulunulur. Örneğin toplumsal çatışmalar körüklenir, ülke ekonomik buhrana sürüklenmeye çalışılır, karşıt görüşlü insanlar birbirine kırdırılır, asayiş sağlanmaz, eğitim-öğretim faaliyetleri durdurulur vb. 1980 öncesinde de bütün bunlar yaşanmış, darbe ortamı oluşmuş ve neredeyse darbeden umut bekleyen bir toplumsal ortam oluşturulmuştur. Bu çalışma bir romancının gözünden 1980 darbesi öncesi toplumsal yaşamı irdelemeyi amaçlamaktadır. İbrahim Ulvi Yavuz, hidayet romanları dediğimiz türden tezli romanlar yazan bir romancımızdır. Romanlarını sağ kesimin gözünden kaleme alır ve toplumu bu şekilde yönlendirmeye çalışır. Araştırmamız, İbrahim Ulvi Yavuz’un 1980 darbesi öncesinde yazdığı romanlarla sınırlıdır. Yazar 1976’da Dikenli Yollar, 1978’de Çalkantı, 1980’de ise Korkunun Bedeli romanlarını kaleme almıştır. Bu romanlardan Dikenli Yollar’da devrin toplumsal yapısından veya kaotik ortamından izler görülmez. Çalkantı ve Korkunun Bedeli romanlarında ise 1980 ihtilali öncesindeki anarşi ve kaostan büyük izler görülmektedir. Bu bağlamda çalışmamız Çalkantı ve Korkunun Bedeli romanlarıyla sınırlandırılmıştır. Çalışmada romanlardaki darbe öncesi toplumsal durum, gençlik ve üniversite olayları, ekonomik buhran, siyasi istikrarsızlık vb. durumlar ortaya çıkarılacak ve bir romancının gözünden darbenin ayak sesleri ortaya konacaktır.

Anahtar Kelimeler
İbrahim Ulvi Yavuz, Darbe, Çalkantı, Korkunun Bedeli, Çatışma.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri