• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


ÇOCUK EDEBİYATININ TEMEL İLKELERİ AÇISINDAN MUZAFFER İZGÜ’NÜN ÇOCUK ROMANLARINDAKİ KARAKTERLER
Türk edebiyatında çocuk edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri de Muzaffer İzgü’dür. Muzaffer İzgü’nün 88 çocuk kitabı bulunmaktadır. Bu kitapların 52’si roman, 36’sı hikâyeden oluşmaktadır. Bu çalışmada Muzaffer İzgü’nün çocuk romanlarındaki karakterler çocuk edebiyatının temel ilkeleri bakımından incelenmiştir. Çocuk edebiyatı eserlerinin seslendiği kitleden dolayı taşıması gereken birtakım özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri de roman, öykü ve tiyatroların vaz geçilmezleri olan karakterlerdir. Çocuk, çocuk edebiyatı yapıtlarındaki karakterlerle bütünleşir. Bu karakterler çocuk için model olurlar. Bundan dolayı çocuk edebiyatı eserlerindeki karakterlerin belli özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu çalışmada Muzaffer İzgü’nün roman karakterlerinin bu özellikleri taşıyıp taşımadığı araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden belge inceleme yöntemi kullanılmıştır. Rastlantısal yöntemle seçilen 15 roman belge inceleme yöntemi ile çözümlenmiştir. Seçilen yapıtlar iki aşamada değerlendirilmiştir. Birinci aşamada romanlar karakter özellikleri açısından tahlil edilmiştir. İkinci aşamada ise “Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yapıtlarını Değerlendirme Ölçeği” kullanılarak yapıtların nitelikleri puanlandırılmıştır. Karakterlerin kurgulanmasında çocuk gerçekliğine ve çocuğa görelik ilkelerine uyulduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Muzaffer İzgü, Çocuk Edebiyatı, Çocuk Edebiyatının Temel İlkeleri

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri