• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


MAVİ KUŞ ADLI ESERDE MUSTAFA KUTLU’NUN HİKÂYECİLİĞİNE DAİR UNSURLAR
Hikâyecilik, Türk edebiyatında önceleri sözlü ardından yazılı olarak gelişimini sürdüren bir türdür. Tanzimat edebiyatıyla yeni bir form kazanan hikâye, o tarihten sonra da değişerek gelişmeye devam etmiştir. Hikâyenin müstakil bir tür olarak kabul edilmesiyle birlikte bu alanda özgün yazarlar yetişmiştir. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı hikâye yazarları; bu türde yenilikler yapmayı sürdürmüş ve kendi hikâye tarzlarını meydana getirmişlerdir. Mustafa Kutlu, Türk hikâyeciliğine yeni bir soluk getiren isimlerdendir. Hikâyeciliğe klasik tarzla başlayıp zaman içinde kullandığı hikâye formu, dil ve anlatım özellikleri gibi pek çok yönden “kendine özgü” olarak nitelendirilebilecek bir tarz oluşturmuş, uzun hikâye türü ile özdeşleşmiştir. Bu çalışmada Mustafa Kutlu’nun hikâyeciliğine dair unsurlar, Mavi Kuş adlı eseri üzerinden tespit ve takdim edilmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Mustafa Kutlu, Mavi Kuş, Türk hikâyeciliği, uzun hikâye, çerçeve hikâye

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri