• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


DERVİŞ TARZI TÜRK EDEBİYATI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
İslamiyet’in kabulüyle Türk kültür hayatında ve edebiyatında bir takım değişiklikler baş göstermiştir. Bu değişiklikler bilhassa tekke/ tarikat çevrelerinde varlık gösteren derviş-şairler tarafından gerçekleştirilmiştir. Derviş-şairler, sözlü ve yazılı kültür çevrelerinde edindikleri dinî-tasavvufî birikimleri, içinde bulundukları tekke ve tasavvuf çevrelerine aktaran edebiyat ürünleri ortaya koymuştur. Bu edebiyat ürünlerine, günümüze kadar, “Dinî-Tasavvufî Türk Edebiyatı”, “Dinî-Tasavvufî Halk Edebiyatı”, “İslamî Türk Edebiyatı”, “Türk Tasavvuf Edebiyatı”, “Tekke- Tasavvuf Edebiyatı” gibi adlar verilmiştir. Adlandırma birliği bulunmayan bu edebiyata Bayram Durbilmez de “Derviş Tarzı Türk Edebiyatı” adını vermektedir. Bu makalede, Durbilmez’in söz konusu edebiyata bakış açısı, bu konuda yaptığı akademik çalışmalar, “Derviş Tarzı Türk Edebiyatı” teriminin tanımını ve kapsamını belirleyen değerlendirmeleri ile “Derviş Tarzı Türk Edebiyatı ve Sıdkı Baba Dîvânı” adlı eseri üzerine yaptığımız tespit ve değerlendirmelere yer verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Din ve Tasavvuf, Tekke, Derviş Tarzı Türk Edebiyatı, Bayram Durbilmez, Sıdkı Baba

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri