• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


TÜRK VE YUNAN MİTOLOJİLERİNDEKİ YERALTI ÂLEMİNE AİT UNSURLAR
Mitoloji, yüzyıllardır insanların anlamlandıramadığı kavramları anlamlandırabilmek için başvurdukları bir inanç sistemi olmuştur. Bu inanç sisteminde yeraltı ile kötülük unsurlarının sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Bir milletin en önemli yapı taşlarından biri o milletin kültürel unsurlarıdır. Bu kültürel unsurlardan şüphesiz ki en önemlisi inanç ve inanış sistemleridir. Bu kapsamda semavi dinlerden önce insanların inandığı kavramlar yani mitoloji önemli bir husustur. Birbirinden çok farklı coğrafyalarda yaşayan ve çok farklı kültürlere sahip olan toplulukların inanç sistemlerindeki benzerlikler şaşırtıcı derecede fazladır. Bu kapsamda Türk ve Yunan milletlerinin mitolojilerindeki yeraltı âleminde yer alan benzer ve aykırı durumların tespit edilmesi önemli bir husustur. Her mitolojik sistemde yeraltı dünyası son derece korkulan ve saygı duyulan bir âlemdir. Çünkü insanlar genel olarak hastalık, ölüm gibi kötü unsurların yeraltı âlemine hâkim olan tanrılar ve kötü ruhlar tarafından dünyaya gönderildiğine inanmışlardır. Bu sebepten yeraltı âleminin tanrılarının gazabına uğramamak için de kendilerini, bu tanrılara çeşitli törenlerle kurbanlar sunma ihtiyacında hissetmişlerdir. Bu sebepten mitoloji konusu içerisinde yeraltı kavramı son derece önemlidir. Türk ve Yunan mitolojilerindeki yeraltı âlemine ait unsurlar, üzerine yaptığımız literatür araştırmasında bu konuyla ilgili yazılmış sözlüklerden ve bizzat mitolojiyi konu alan müstakil eserlerden yararlandık. Yaptığımız kaynak taraması sonucunda yeraltı ve kötülük kavramlarının üzerine yoğunlaşarak önemli gördüğümüz hususlar makalemizde incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Mitoloji, Yeraltı, Kötülük, Yunan, Türk, Tanrı, Tanrıça

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri