• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KÖKEN BİLİME UZANAN “TÜRKÇE SES ANLAM EŞLEMESİ” İLE YALIN TÜRKÇEYE DOĞRU
Bu çalışma anlam ve ses arasındaki ilişkinin açıklanmasına küçük de olsa bir katkı sağlayacaktır. Önce alan yazınında konunun tarihçesi yazıldı. Bu girişten sonra ses simgelemesi, ses anlam eşlemesi anlatıldı. Anadilinin gelişimi ile çocuk dilinin gelişimi birlikte yazıldı. Bu irdelemenin arkasından kopyalama ile ses anlam eşlemesi incelendi. Yeni Türkçe sözcük türetme üzerinde durulduktan sonra dilde yalınlık başlığına geçilip irdeleme tamamlandı. Böylece Türk dilindeki seslerin belki bir “ses-anlam sözlüğü” hazırlanmasına bir adım daha atılmış oldu. Sonuç kısmında değerlendirme yapıldı. Bu yazıda sesin anlam değeri konusunun pek ele alınmadığı belirtildi ve konu gündemde tutulmaya çalışıldı. Kaynakça kısmında ise sonraki araştırmalar için bazı temel çalışmaların künyesi verilmiş oldu.

Anahtar Kelimeler
Anlam, Ses, Eşleştirme, Köken Bilgisi, Yenileşme.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri