• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


KOSOVA TÜRK AĞIZLARINDA KULLANILAN SIRPÇA-HIRVATÇA-BOŞNAKÇA KELİMELER
Balkanlarda yaşayan toplumlar arasında konuşulan diller birbirlerini nasıl etkilemişlerse, birbirlerinden kelimeler almış; fakat yazı dilinde bu kelimeler pek az kullanılmıştır. Konuşma sırasında bu kelimeler fazlasıyla göze çarpmaktadır. Kosova Türk Ağızlarının arasında farklı kelimeler ve ses özellikleri değişik şekilde kullanılsa da birlikte yaşayan farklı toplumların dillerinden etkilenerek kullandıkları dilde yabancı kelimelerden kurtulamadıkları görülmektedir. 1999’dan önce devlet dili Sırpçanın etkisiyle devlet kurumlarındaki belge, evrak gibi işlemler, televizyon, radyo, gazeteler bazen Sırpça konuşma ve yazmayla uğraşma mecburiyeti içinde olan Kosovalı Türkler; birlikte aynı şehir, mahalle ve sokakta yaşayarak konuşma dilinden etkilenen Kosova Türk Ağızlarında birçok Sırpça kelimenin kullanıldığı görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Ağız, Dil, Kosova, Sırpça, Türkçe

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri