• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

VATAN İLE İLGİLİ ÖZBEK ATASÖZLERİ
(UZBEK PROVERBS ABOUT THE HOMELAND )

Yazar : Dr. Mustafa Said ARSLAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 23
Sayfa : 225-235


Özet
Atasözleri, insanların hayatlarının edebiyata yansıyan görünüşleridir. Bir toplumda sıkça kullanılan eşyalar, insanlara günlük yaşamda kolaylık sağlayan hayvanlar ya da insanların değer verdiği kavramlar insanların düşüncelerini, hislerini karşıdaki kişiye aktarmada sık sık başvurdukları atasözlerinde kendilerine yer bulurlar. Vatan ile ilgili Özbek atasözlerine bakıldığında, vatanın birçok kez yiğitlikle karşılaştırılması, yiğitliğin koşullarından birinin vatanla olan alakaya bağlanması dikkat çekici bir durumdur. Ayrıca, vatanı korumanın öneminden bahseden atasözlerinin yanı sıra vatana ihanet etmenin, vatandan ayrılmanın oluşturacağı kötü durumları da ifade eden atasözlerinin sayısının oldukça fazla olması Özbek toplumu için vatana olan bağlılığın bir kanıtıdır. Bu çalışmada çeşitli kaynaklardan tespit edilen vatan ile ilgili Özbek atasözleri anlamları ve sembolize ettikleri kavramlar açısından değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Özbek Türkçesi, Atasözü, Vatan, Özbek atasözleri, Söz Varlığı

Abstract
Proverbs are appearances of people's lives reflected in literature. Commonly used objects, animals making day-to-day life easier, or concepts valued by people in a society all make their way into proverbs, which people often use to convey their thoughts and feelings to others. When Uzbek proverbs related to the homeland are examined, it is a remarkable situation that the homeland is compared with bravery several times and the homeland is linked to one of conditions of bravery. In addition to proverbs that mention about the importance of protecting the homeland, a great number of proverbs expressing negative situations such as treason and leaving the homeland is proof of how devoted Uzbek society is to the homeland. This study will evaluate Uzbek proverbs identified in various references about the homeland in terms of both their meaning and concepts they symbolize.

Keywords
Uzbek Turkish, Proverb, Homeland, Uzbek Proverbs, Vocabulary

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri