• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRK DİLİNDE 50 SAYISI (TÜRK LEHÇELERİNDEKİ SAYIM MESELESİ)
(Çislitelnoye 50 v Turetskom Yazıke )

Yazar : V. A. Gordlevskiy   Çeviren  Emine Atmaca
Türü : Çeviri
Baskı Yılı : 9
Sayı : 26
Sayfa : 47-62


Özet
Bu makale, Türklerin dili, edebiyatı, folkloru, etnografyası ve tarihi üzerinde çalışmaları ile tanınan Rus kökenli Türkolog V. A. Gordlevskiy tarafından kaleme alınmıştır. 1945 ve 1961 yılları arasında iki kez yayımlanan makalede, Türk dilinde 50 ve 10 sayıları ile 5 rakamının kökeni üzerinde durulmuştur. Türk dilinde sayı adlarının kökeni konusunda yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından bugüne değin pek çok yazı kaleme alınmış olmasına rağmen Gordlevskiy’nin söz konusu bu makalesi, bu konuda derli toplu bilgi veren ilk çalışma olması hasebiyle önem arz eder. Gordlevskiy, ilkin Türk dilindeki temel sayı sisteminin oluşumundaki vücut organlarının –parmakları sayma biçiminde- yakından bağlantılı olduğu düşüncesinden hareketle sayı adlarını, eş zamanlı (~senkronik) ve art zamanlı (~diakronik) olarak ele almıştır.

Anahtar Kelimeler
Türk dilinde sayı adları, sayım, 50 sayısı, 10 sayısı, 5 sayısı

Abstract
This article was written by the Russian Turkologist V. A. Gordlevskiy, who is known for his studies on the language, literature, folklore, ethnography and history of the Turks. The article, published twice between 1945 and 1961, focused on the origin of the numbers 50 and 10 and the number 5 in the Turkish language. Although many articles have been written by local and foreign researchers on the origin of number names in the Turkish language, this article by Gordlevskiy is important as it is the first study to provide comprehensive information on this subject. firstly considering the fact that the body organs in the formation of the basic number system in the Turkish language - in the form of counting fingers - are closely linked, Gordlevskiy investigated the number names concurrently (~ synchronic) and diachronicly (~ diachronic).

Keywords
Number names in Turkish language, count, the number 50, the number 10, the number 5

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri