• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TARSUS – GÜLEK YAYLASI GEÇİŞ DÖNEMLERİ (Doğum, Evlenme, Ölüm Adetleri)
(TARSUS – GÜLEK PLATEAU TRANSITION PERIOD (Birth, Marriage and Death Customs) )

Yazar : Muhsin Emin Sonay  , Namık ASLAN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 10
Sayı : 29
Sayfa : 181-195


Özet
Her insanın yaşamı boyunca önemli olayların başlangıcı olarak görülen dönüm noktaları mevcuttur. Bunları insanın doğumu, sünneti, askere gidişi, evliliği ve nihayetinde ise ölümü olarak sıralayabiliriz. Her biri sırasıyla gerçekleşen bu hadiseler esnasında toplum tarafından uygulanan bir takım pratikler mevcuttur. Bu pratikler ve uygulamaların amacı bireyin gerçekleştirmekle yükümlü olduğu dönüm noktalarını en sağlıklı bir şekilde aşmasını sağlamaktır. Doğumda uygulanan pratikler daima anne ve bebeğin ruh ve beden sağlığını korumaya yöneliktir. Evlenme zamanı gelen bireyin yuvasını kurması için yaşadığı toplumdan ve aile fertlerinden destek alıp mutlu bir evlilik yapması beklenir. Ölüm vakti gelen insanlar için ölünün ruhunun maddi alemden manevi aleme geçişini kolaylaştırmak ve onun güzel yerlere ulaşmasını sağlamak amacıyla yapılan pratikler vardır. Hayatın dönüm noktaları olarak adlandırılan geçiş dönemlerine insanın yaşadığı her coğrafyada rastlamaktayız. Bizim araştırmamızın konusunu ise Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Gülek Mahallesi’nde doğum, evlenme ve ölümle ilgili uygulamalar oluşturmaktadır. Gülek Boğazı ve Kalesi’nin tarihi - stratejik öneminin yanında buradaki yerleşkenin de boğazın ve kalenin tarihinden ayrılamaz bir bütün olduğu gözlemlenmiştir. Gülek Mahallesi ve çevresinde yaptığımız derleme faaliyetlerinde edindiğimiz bilgiler mülakat yöntemi ve katılımlı gözlem teknikleriyle elde edilmiştir. Bu çalışmanın neticesinde kaybolmaya yüz tutmuş halk bilgisinin kayıt altına alınıp sonraki kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Tarsus, Gülek Boğazı, Gülek Kalesi, Gülek Yaylası, geçiş dönemi, doğum, evlenme, ölüm.

Abstract
There are turning points in every person's life, which are seen as the beginning of important events. We can list these as birth, circumcision, military service, marriage, and finally death. There are several practices applied by society during these events, each of which takes place in turn. The purpose of these practices is to ensure that the individual overcomes the turning points they have to reach in the healthiest way possible. Practices applied at birth are always aimed at protecting the mental and physical health of the mother and baby. It is expected that individuals whose marriage time has come, will have a happy marriage with the support of the society and family members so that they can establish a home. For people at the time of death, there are some practices that aim to transition of the soul of the deceased from the material realm to the spiritual realm and to ensure that they reach beautiful places. We come across transitional periods, which are called turning points of life, in every geography where people live. The subject of our research is the practices related to birth, marriage, and death in the Gülek District of Tarsus district of Mersin. In addition to the historical and strategic importance of the Gülek Strait and the Gülek Castle, it has been observed that the settlement here is an inseparable whole from the history of the strait and the castle. The information we obtained in the compilation activities we carried out in Gülek Strait and its surroundings was obtained by interview method and participatory observation techniques. The main purpose of this study to record the folk knowledge that is about to disappear and transfer it to the next generations.

Keywords
Tarsus, Gülek Strait, Gülek Castle, Gülek Plateau, transition period, birth, marriage, death.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri