• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ABDURRAHMAN-İ DARİR’İN TAFSİL-İ TARİK-İ MUKARREBİN VE SEBİLİL-MÜTTEBİİN ADLI ESERİ ÜZERİNE BİR TANITIM
(AN INTRODUCING ON THE WORK CALLED TAFSİL-İ TARİK-İ MUKARREBİN VE SEBİLİL-MÜTTEBİİN BY ABDUR-RAHMAN-I DARİR )

Yazar :   Ekleyen  Arş. Gör. Ali Osman Yalkın
Türü : Kitap Tanıtım ve Değerlendirme
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 4
Sayfa : 287-295


Özet
Bu çalışmada ʿAbduʾr-raḥmān-i Ḍarı̇̄r’in H 1156 / M 1743 yılında yazdığı, Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu 06 Mil Yz A 8891 numarada kayıtlı olan Tafṣı̇̄l-i Ṭarı̇̄ḳ-i Muḳarrebı̇̄n ve Sebı̇̄liʾl-Müttebiʿı̇̄n adlı eseri, bu nüshası esas alınarak tanıtılmıştır. Klasik Osmanlı Türkçesi Döneminde, XVIII. yüzyılın ortalarına doğru yazılan bu eserin yazıldığı dönemin dil bilgisi özelliklerinin ortaya çıkarılmasına sağlayacağı katkı vurgulanmıştır.

Anahtar Kelimeler
‘Abdu’r-rahmân-i Darîr, ‘Abdu’r-rahmâni’d-Darîr, Tafsîl-iTarîk-i Mukarrebîn ve Sebîli’l-Müttebi‘în, XVIII. Yüzyıl, Klasik Osmanlı Türkçesi

Abstract
In this study, Tafṣı̇̄l-i Ṭarı̇̄ḳ-i Muḳarrebı̇̄n ve Sebı̇̄liʾl-Müttebiʿı̇̄n written by ʿAbduʾr-raḥmān-i Ḍarı̇̄r in 1156 HC / 1743 BC is introduced based on the copy that is registered to number 06 Mil Yz A 8891 at National Library. The contribution of the text into bringing out the grammatical features of the period in which it is written, Classical Ottoman Turkish Period, mid-18th century, is also emphasized.

Keywords
‘Abdu’r-rahmân-i Darîr, ‘Abdu’r-rahmâni’d-Darîr, Tafsîl-i Tarîk-i Mukarrebîn ve Sebîli’l-Müttebi‘în,

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri