• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU'NUN KONAK ROMANINDA MEKÂN UNSURU
(SITE ELEMENT IN THE NOVEL OF KONAK WHICH IS WRITTEN BY MUSTAFA NECATI SEPETÇIOĞLU )

Yazar : Bünyamin Çeri    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 4
Sayfa : 308-321


Özet
Türk edebiyatının önde gelen tarihi roman yazarlarından Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun, 1974'te kaleme aldığı Konak romanı, Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Devrini konu edinmektedir. Romanın başkişisi olan Kumral Dede, Yesi'den Anadolu'ya gelerek bir konak inşa eder. Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ise bu konakla özdeşleştirilerek anlatılmaktadır. Sepetçioğlu'nun açık ve kapalı mekânlara çokça yer verdiği Konak romanında kapalı mekânlar ön plana çıkmaktadır. Dikkat çeken kapalı mekân ise Kumral Dede'nin konağıdır. Romandaki olaylar üzerinde etkili olan, olaylara yön veren ve romanda sembolik değer taşıyan mekânların incelenmeye çalışıldığı bu makalede; mekânın sembolik değeri ve mekânda yaşanan olayların üzerinde durularak mekân unsuru değerlendirilmeye gayret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Mustafa Necati Sepetçioğlu, Kuruluş Devri, Mekân, Tarihî Roman, Mekân Unsuru.

Abstract
Join leading novelist of Turkish literature, Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun mansions novel penned in 1974, is the subject of the Ottoman Empire Establishment Era. The main characters of the novel the Auburn grandfather, came to Anatolia from Yesica would build a mansion, the establishment of the Ottoman Empire, these hosts are described matched discloses. Sepetçioğlu'nun mansion that included a lot of indoor and outdoor spaces enclosed spaces in the novel comes to the fore. The most striking and remarkable indoor space is the Auburn grandfather's mansion. Acting on the events in the novel, and the novel in which direction the events in this article that attempted to examine the spaces with symbolic value; The symbolic value of space and place emphasis on the evaluation be done in space was tried to the events.

Keywords
Mustafa Necati Sepetcioglu, Establishment, Space, Historical Fiction, Space Element

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri