• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

"KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ" VE "MİHRİ MÜŞFİK HANIM'IN İZİNDE" ADLI ROMANLARDA KÜLTÜR VE BİLİM TARİHİ
(THE HISTORY OF CULTURE AND SCIENCE IN NOVELS THAT NAMED "KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ" AND "MİHRİ MÜŞFİK HANIM'IN İZİNDE" )

Yazar : Dr. Derya Kılıçkaya    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 168-205


Özet
“Kaplumbağa Terbiyecisi”, Emre Caner’in, Türk müzeciliğinin kurucusu, arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey’in hayatını anlattığı biyografik bir romandır. Bilindiği gibi, “Kaplumbağa Terbiyecisi” adlı eser, esasen oryantalist ressam Osman Hamdi Bey’in bir tablosudur. Emre Caner, bu çok ünlü tabloyu, romanının da adı yapar ve Osman Hamdi Bey ekseninde Türk sanatını anlatır. Özellikle romanda, ressamımızın Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde sanat için yaptıkları, Arkeoloji Müzesi’nin kuruluşu, Lagina Kazısı, İskender Lahdi’nin İstanbul’a getirilişi gibi yaptığı önemli çalışmalar anlatılır. Emre Caner, romanın sonuna yazdığı teşekkür bölümünde ise eseri yazarken hangi kaynaklardan yararlandığını belirtir. Böylelikle eserin tamamen kurgu olmadığını da kanıtlamış olur. Caner, ayrıca bu kaynakları romanının dokusuna da yerleştirmiştir. Yazarın bir başka eseri olan “Mihri Müşfik Hanım’ın İzinde” ise ilk kadın ressamımız olan Mihri Hanım’ı anlatır. 1886 yılında bir paşanın kızı olarak dünyaya gelen ressam, 1954’ten beri New York’ta kimsesizler mezarlığında yatmaktadır. Mustafa Kemal’in, papanın, Edison’un ve Başkan Roosevelt’in resimlerini çizen, bohem bir hayat yaşayan Mihri Müşfik’in bize bıraktığı kültürel miras yazar tarafından okuyuculara verilmeye çalışılır. Bu yazımızda Emre Caner’in adı geçen eserlerindeki kültür ve bilim tarihini ele almaya çalışacağız.

Anahtar Kelimeler
Roman, Osman Hamdi Bey, Mihri Müşfik Hanım, Kültür, Tarih

Abstract
"The Tortoise Trainer” is a biographical novel about Osman Hamdi Bey, archaeologist, painter and the founder of the Turkish museum. "The Tortoise Trainer”, as it is known, is a painting of Osman Hamdi Bey. Emre Caner gives the same name to his novel, and he relates Turkish art in this way. Especially, the novel mentions about what our painters have done for art in the last period of the Ottoman Empire, how the Archaeological Museum was built, Lagina Excavations, and how the Alexander Sarcophagus was brought to İstanbul. Emre Caner, in the acknowledgements section of the novel, cites the resources which he used. Thus, the work proved to be not entirely fictional. Caner also, in the text of the novel, utilises these resources. The writer has a novel about first Turkish woman painter Mrs Müşfik. Mrs Müşfik was born in 1886 as a daughter of a pasha and she died in 1954.She was buried in potter's field of New York.She drew the portraits of Mustafa Kemal, the Pope, Edison and former USA President Roosevelt.She led a bohemian lifestyle.In this book the culture that Mrs. Müşfik inherited us is given by the writer.In this article we are going to try to examine the history of culture and science in these two novels written by Emre Caner.

Keywords
Novel, Osman Hamdi Bey, Mihri Müşfik Hanım, Culture, History.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri