• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

MAKEDONYA TÜRK ÇOCUK EDEBİYATININ İLK GAZETESİ: PİONER (İNCELEME - FİHRİST)
(PIONER: THE FIRST MACEDONIAN TURKISH CHILDREN LITERATURE NEWSPAPER (ANALYSIS – INDEX) )

Yazar : Dr. Turan Çelebi    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 6
Sayfa : 119-139


Özet
Makedonya Türk kültür ve sanatı için 1944 yılı, önemli bir dönüm noktasıdır. Çağdaş Makedonya Türk edebiyatının başlangıcı olan bu yılda, Makedonya Türklerinin Latin alfabesiyle yayımlanan Birlik gazetesi, basılmaya başlamıştır. Makedonya Türk çocuk edebiyatının ilk gazetesi olan Pioner gazetesi, 1950 yılında yine Latin alfabesiyle yayımlanmaya başlamıştır. Pioner gazetesi, daha sonraki yıllarda yayın hayatına başlayan Sevinç ve Tomurcuk gibi süreli çocuk edebiyatı yayınlarına öncülük etmiştir. Bu gazete, aynı zamanda birçok çocuk edebiyatçısının ilk ürünlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu makalede, 1950-1951 yılları arasında toplam 10 sayı yayımlanmış olan Pioner gazetesi genel hatlarıyla incelenmiş ve bu gazetenin fihristi hazırlanmıştır. İnceleme kısmında, Makedonya Türk çocuk edebiyatı ve bu edebiyatta Pioner gazetesinin yeri değerlendirilmiştir. Ayrıca bu kısımda, gazetenin şekil özelliklerine ve yazar kadrosuna yer verilmiştir. Fihrist kısmında ise gazetede yayımlanan yazılar, gazetenin sayı sırasına göre tasnif edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Pioner Gazetesi, Makedonya Türk Çocuk Edebiyatı, Necati Zekeriya, Hüseyin Süleyman, Fahri Kaya.

Abstract
1944 is an important turning point for the Macedonian Turkish culture and art. This year is considered as the start date of contemporary Macedonian Turkish literature. Macedonian Turks’ first periodical newspaper in Latin alphabet, the Birlik newspaper, was published in 1944. Following the Birlik newspaper, Macedonia’s first Turkish children literature newspaper, the Pioner, was published in Latin alphabet in 1950. Pioneer is a leading newspaper to the Sevinc and Tomurcuk magazines published in the later years. Pioneer also published the works of first children literature authors. The article examines the outlines of 10 published Pioner newspaper between 1950-1951 and develops an index of the newspaper. In this section, the Macedonian Turkish children literature and Pioneer’s importance in this literature has been analysed. This section also provides information on the design and writers of the newspaper. In the index section, the published articles in the newspaper have been classified according to the publication date of the newspaper.

Keywords
Pioneer Newspaper, Macedonian Turkish Children Literature, Necati Zekeriya, Hüseyin Süleyman, Fahri

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri