• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

i- FİİLİ ÜZERİNE
(On i- VERB )

Yazar : Prof. Dr. Arzu Sema Ertane Baydar    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 7
Sayfa : 164-171


Özet
i- fiili, et-, ol- gibi fiillerle birlikte Türkçede cevherî fiil / cevher fiili olarak kullanılmaktadır. i- fiili araştırmacılar tarafından bugüne kadar çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. Konu ile ilgili tespitler büyük oranda birbirine benzese de i- fiilinin bir yapım eki gibi görev yaptığı yani geldiği isim soylu kelime / kelime grubunu fiilleştirdiği vb. gibi farklı düşünceleri ifade eden araştırmacılar da vardır. i- fiili eldeki yazıda bir isimden fiil yapan yapım eki midir, birleşik zamanlı fiil çekimi yapar mı ve en önemlisi de kaç kipte çekime girer soruları doğrultusunda bütün yönleri ile ele alınmış, tüm bu konular irdelenmiş ve varılan sonuçlar dikkatlere sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
i- fiili, geniş zaman, kip, birleşik çekim, yapım eki

Abstract
i- verb effect , acts together with acts such as measurements Turkish ore / ore is used as a verb. i- by actual researchers have dealt with various aspects so far. Determined largely related to the subject look alike, so it comes as i- actual construction of an addition to the name, where he served as noble words / phrases that the make such acts etc. Researchers have different ideas as also stated. i- actual present article, which acts a name making attachment sturdy, unified time verb do does the shooting and, most importantly, dealt with all aspects in accordance with the question goes to shoot in several modes elaborates all these issues and presented to the attention conclusions.

Keywords
i- verb, present tense, mode, combined shots, production suffix

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri