• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

IŞK-NAME DİYE ADLANDIRILAN ESER ÜZERİNE YENİ BİLGİLER
(NEW INFORMATION ON THE ALI CALLED WORK )

Yazar : Hanna SOHRWEIDE   Çeviren  Semih Tezcan
Türü : Çeviri
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 7
Sayfa : 15-23


Özet
Bu çevirinin hangi amaçla yapıldığı üzerine önemli ön not: Rahmetli hocam Doç. Sedit YÜKSEL, vefatından önce bana, kendisinin 1965 yılında Işkname başlığı altında yayınlamış olduğu 14. yüzyıl eseri üzerinde yeniden çalışma izni vermiş, eserin mikrofilmini de teslim etmişti. Türk edebiyatının bu çok değerli eserini, meslektaşım, eski Türk edebiyatı profesörü Dr. İsmail Hakkı AKSOYAKʼla birlikte yakında yeniden yayınlayacağız. Prof. AKSOYAKʼın öğrencileri Dr. Mehmet GÜRBÜZ ve Dr. Mustafa DURMUŞ,ʿIşknāme veya doğru adıyla Ferruḫ u Humā mesnevisinin 16. yüzyıl sonunda Mehmet Şerīf tarafından nesre çekilmiş bir versiyonu olduğunu,ve bu versiyon üzerine Hanna SOHRWEIDE’nin bir makale yayınlamış olduğunu benden öğrendiler. Henüz yayınlanmamış bu versiyon üzerinde çalışma isteği gösterip bizden izin istediler. Bilim için yapacakları katkı elbette sevindirici olacaktır. Bu vesileyle 14. yüzyılda kaleme alınan Ferruḫ u Humā mesnevisinin 16. yüzyıl yazarı Mehmet Şerīf tarafından nesre çekildiğini bundan 42 yıl önce, 1974ʼte kesin biçimde ortaya koymuş olan aziz dost, çalışkan bilim insanı Hanna SOHRWEIDE Hanımefendinin bu yazısını Türkçeye çevirmek benim için bir vazife oldu. Hanna SOHRWEIDE’nin yazısının Almanca aslı: “Neues zum «ʿIšq-Nāme»”. Studi Preottomani e ottomani. Atti del Convegno di Napoli (24-26 settembre 1974). Istituto Universitario Orientale.Napoli 1976, 213-218.

Anahtar Kelimeler


Abstract


Keywords

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri