• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

YİĞİT BENER’DEN BÖCEK ÖYKÜLERİ
(INSECT STORIES FROM YİĞİT BENER )

Yazar : Doç. Dr. Oktay Yivli    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 11
Sayfa : 68-76


Özet
Yiğit Bener’in öykü kitabı Öteki Kâbuslar, anlatıya doldurulan böceklerle dikkati çeker. Handiyse her öyküde bir böcek türüyle karşılaşmak mümkündür. Elbette bu yol, fabl geleneğinde olduğu gibi insan dünyasına mesaj vermek için seçilmiştir. Bu kullanım da alegoriyi beraberinde getirir. Bener’de saptanan alegori geleneksel modelden farklıdır. Geleneksel alegoride metin dışına gönderme yapılırken bu öykülerde görülen alegoride metin içine gönderme yapıldığı fark edilir. Bu yüzden bu örneğe ayna alegorisi denebilir. Kitapta Kafka’yla metinlerarası ilişkiye geçildiği, Değişim’in hem düz hem tersten okunduğu görülür. Bener, öykülemeyi paralel anlatımın ve çerçeveli anlatımın ilginç uygulamalarıyla gerçekleştirir. Aynı öykü içinde iki hikâyenin/olay örgüsünün birbirlerine temas etmeden ilerlemesiyle paralel anlatım elde edilir. Çerçeveli anlatım ise birçok olayın doğrusal bir düzlem üzerine ardışık olarak yerleştirilmesiyle uygulanır. Yazıya konu olan öyküler, modernist karakter taşımakta olup genellikle etik kavramı çevresinde dönenir. Kitap, böcek hikâyeleri anlatır gözükmekle birlikte aslında bunlar etik dünyaya verilen tepkilerdir. Bu anlatılar üzerinden insan toplumu için neyin doğru olduğu konusu tartışılır.

Anahtar Kelimeler
Yiğit Bener, Öteki Kâbuslar, alegori, paralel anlatım, çerçeveli anlatım,

Abstract
Yiğit Bener’s story book “Öteki Kâbuslar” draws attention to insects filling the narrative. In almost every story it is possible to encounter an insect species. Of course, this path was chosen to give a message to the human World as if it were in the fable tradition. This use also brings allegories. The allegory found in Bener is different from the traditional model. When a traditional allegory is sent out of the text, the allegory seen in these stories is referred to in the text. For this reason, this example may be a mirror allegory. In the book, intertextual relationship with Kafka was passed and “Transformation” was read both straight and in reverse. Bener realizes storytelling with interesting applications of parallel narrative and framed narrative. In the same story, parallel narration is obtained when two plots progress without touching each other. Frame expression is applied by successively placing a number of events on a linear plane. The narratives that are the subject of the article carry a modernist character and are generally revolved around the concept of ethics. The book seems to tell the story of the bugs, but in fact they are reactions to the ethical world. Through these discussions, what is true about human society is discussed.

Keywords
Yiğit Bener, “Öteki Kâbuslar”, allegory, parallel expression, framed expression,

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri