• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ÖDEMİŞ’İN EFE VE ZEYBEK TÜRKÜLERİNE FONOLOJİK BAKIŞ
(PHONOLOGICAL VİEW Of THE EFE AND ZEYBEK FOLK SONGS OF ÖDEMİŞ )

Yazar : Dr. Öğr. Üyesi Zeliha Gaddar    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 13
Sayfa : 292-303


Özet
Ödemiş, Ege bölgesinde yer alır, İzmir’in ilçesidir. Bu çalışmada, Ödemiş’in efe ve zeybek türkülerine fonolojik açıdan bakılmış; ses olayları, ses değişmeleri, Standart Türkiye Türkçesindeki benzer kullanımların yanı sıra türkülerde rastlanan fonolojik özellikler ortaya konmuştur. Tespit edilen fonolojik özellikler ünlüler ve ünsüzler olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır. Ünlülerle ilgili ses özellikleri ünlüler, ünsüzlerle ilgili ses özellikleri ünsüzler başlığı altında çeşitli alt başlıklar oluşturularak incelenmiştir. Çalışma sonucunda türkülerin standart dile göre orijinal bulunan özellikleri vurgulanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Ödemiş, efe, zeybek, türküler, fonoloji.

Abstract
Ödemiş is located in the Aegean regionIn. It is the district of Izmir. In this work, the efe and zeybek folk songs of Ödemiş is viewed in terms of phonological. The guidelines of the phonological features of the folk songs, e.g. sound events, sound-changings, are presented comparatively with the same usages found in Standard Turkey Turkish. The identified phonological features are grouped under two main headings as vocals and consonants. The sound events about the vocals are examined under the title of vocal by creating various subtitles. The sound events about the consonants are examined under the heading of consonants by creating various subtitles. As a result of the study, the original features of the folk songs according to the standard language are emphasized.

Keywords
Ödemiş, efe, zeybek, folk songs, phonology

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri