• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

“-sA” EKİNİN İŞLEVLERİ ÜZERİNE
(ON THE FUNCTIONS OF “-sA” SUFFIX )

Yazar : Cansu Okan    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 12
Sayfa : 460-466


Özet
İlerleyişi sıralı kurallarla belirlenmiş bir ekleşme düzenine sahip olan Türk dilinde, dil öğelerinin birbirini yapılandıran karşılıklı ilişkileri sayıca az fakat kuşatıcı prensipler sayesinde takip edilebilmektedir. Bunların başında isim ve fiil kategorilerin takibi gelmektedir. Ekleşmenin yardımcı öğeleri ise morfofonetik ve morfofonemik karşıtlık ile yerdaş ve yandaş karşıtlık ilişkilerine sahip görev unsurlarıdır. Bu çalışmada, dilbilgisi kitaplarında tasarlama kipleri içinde yer alan, genellikle dilek-şart kipi eki olarak anılan -sA eki ile ilgili bugüne kadar dilbilimcilerin bu ek üzerine yaptıkları çalışmalardan yola çıkarak -sA ekinin işlevleri örnekler üzerinde gösterilerek tasnif edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmalardan hareketle -sA ekinin birden fazla işlevde kullanıldığı tek bir işleve tabi olmadığı üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler
-sA eki, dilek-şart kipi, işlev, yerdaş, yandaş.

Abstract
In the Turkısh language, which has an order of suffix determined by sequential rules of progression, mutually related mutual relations of language elements can be traced through fewer but circumscribing principles. The beginning of these is followed by the noun and verb categories. Suffixes are the elements of the function morphophonetic and morphophonemic contrast and the contrast of syntagm and paradigm. In this study, the linguists have been trying to classify the functions of suffix“-sA” functions by showing them on the examples, based on the studies that they have done on this suffix up to now, about the meaning of -sA suffix which is often referred to as optative-condition mood rule in designing modes in grammar books. In general, it was focused on that -sA mood there is not a single function used in more than one function.

Keywords
-sA suffix, optative-conditional mood, function, syntagm, paradigm.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri