• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

BEKİR YILDIZ'IN “ALMAN EKMEĞİ” ESERİNDE GÖÇMEN İŞÇİ SORUNLARININ İNCELENMESİ
(ANALYSING OF MIGRANT WORKER’S PROBLEMS IN THE BEKİR YILDIZ’S WORK “GERMAN BREAD” )

Yazar : Ece Özgül    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 13
Sayfa : 177-188


Özet
II. Dünya Savaşından sonra savaşın izlerini silmeye çalışan Federal Almanya Devleti işgücüne ihtiyaç duyar. Bu sebeple dünyanın her yerinden misafir işçiye ihtiyaç duyan Federal Almanya, 1961 yılında Türkiye ile Ankara Antlaşması imzalar. Almanya’ya yapılan işçi göçü, farklı sebeplerle ülkesinden ayrılan insanlara umut kapısı olur. Kendi yaşam tarzlarından, gelenek göreneklerinden, alışkanlıklarından uzaklaşan, farklı kültürlerle iletişim halinde olan göçmen işçiler zamanla toplumda öteki olmaya başlar. Kültürler arasında kalan, yabancı dil sorunu yaşayan, kimlik arayışına giren konuk işçiler kendi sıkıntılarını kaleme alarak “Göçmen Edebiyatı”nı oluştururlar. Göçmen Edebiyatı alanında eserler veren ilk yazardan biri de Bekir Yıldız olmuştur. Kendi toprağında görmüş olduğu baskı ve zulümden dolayı Yıldız, Almanya ve Türkiye arasında imzalanan işçi göçü ile Almanya'ya gitmiş ve birçok sıkıntı ile karşılaşmıştır. Almanya’da geçirmiş olduğu dört yıllık deneyimleri kaleme alan Yıldız’ın ilk eserlerinden olan “Alman Ekmeği” kitabıdır. Bu çalışmada da Göçmen Edebiyatın ilk kuşak yazarlarından biri olan Yıldız'ın “Alman Ekmeği” eserine dayandırılarak Almanya'ya giden konuk işçilerin sosyal alanda yaşadıkları sıkıntı ve sorunlar dile getirmek amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Bekir Yıldız, Göçmen Edebiyat, Alman Ekmeği, Konuk İşçi, İşçi Göç

Abstract
After World War II, the Federal State of Germany, which is trying to wipe out the traces of war, needs the workforce of other countries. For this reason, the Federal State of Germany signed the Ankara Agreement with Turkey in 1961. Worker migration to Germany becomes hope for people who leave their country for different reasons. The migrant workers who are away from their own lifestyle, tradition, customs, habits and who are in touch with other different cultures become to be named as “other” in the society. The guest workers who have different problems as language learning, cultural shocks, identity problems, write their thoughts and feelings under the Migrant Literature. Bekir Yıldız is one of the writers in the field of the Migrant Literature. Because of having seen the oppression and persecution in his own land, Yıldız went to Germany through the labor migration agreement, and he took a crack living in a different country with different problems. “German Bread” is one of his books that is about his experience as a migrant worker in Germany. In this study, it is intended to be handled the social problems and challenges of the guest workers by rendering Yıldız’s “German Bread”.

Keywords
Bekir Yıldız, Migrate Literature, German Bread, Guest Worker, Worker Migration

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri