• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

AHMET MİTHAT’IN KALEMİNDEN AMERİKALI BİR MÜHTEDİ: A.R. WEBB VE İSTİBŞAR
(AHMET MİTHAT’S NARRATION OF A CONVERT FROM USA: A.R. WEBB AND İSTİBŞAR )

Yazar : Kudret Savaş    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 13
Sayfa : 452-470


Özet
Batı tesirindeki edebiyatımızın önemli kalemlerinden biri olarak kabul edilen Ahmet Mithat, aynı zamanda edebiyatımızın en renkli simalarındandır. Roman ve hikayelerinin yanı sıra gazeteciliğin kurumsallaşması hususunda da Türk basın tarihinde önemli bir rol üstlenmiş, siyasi ve kültürel birçok çalkantının yaşandığı uzun yıllar boyunca Tercüman-ı Hakikat’i devam ettirmeyi başarmıştır. Toplumun ihtiyacı olduğunu düşündüğü her alanda kalem oynatan yazar, ilk mektep çocuklarının ihtiyaç duyacağı okuma metinlerinden dinler tarihi alanına kadar birçok alanda çok sayıda ürün vermiştir. Gazeteciliği mesaisinin merkezine yerleştiren Ahmet Mithat Efendi’nin bazı eserlerinin de gazetede yayımlanan seri yazıların kitaplaştırılmasıyla oluştuğu bilinmektedir. Bu eserlerinden biri de 1310/1894 senesinde yayımlanan İstibşar-Amerika’da Bir Neşr-i İslam Teşebbüsü adlı eserdir. Bu eser, bir yönüyle yazarın diğer eserlerinden farklılık gösteren, bir diğer yönüyle de birçok eserinin kesişme noktasında yer alan özellikler taşımaktadır. Ahmet Mithat Efendi bu eserinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Filipinler konsolosu olarak görev yaparken ailesiyle birlikte İslamiyet’i kabul eden Aleksandır Russel Webb’in hikâyesini anlatır. Verilen bilgilerin tamamı Amerikan gazetelerinde çıkan haberlere dayanmakta ve bazı durumlarda Ahmet Mithat’ın yorumları eşliğinde Webb’in Müslüman olduktan sonra yaşadıkları Osmanlı okuyucusuna aktarılmaktadır. Uzun yıllar boyunca günümüz alfabesine çevrilmeyen eser, tarafımızdan günümüz harflerine aktarılarak Ahmet Mithat portresinin eksik kalan bir tarafı daha tamamlanmış ve günümüz okuyucu ve araştırmacılarının hizmetine sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Sözcükler: Ahmet Mithat, İstibşar, A.R. Webb, Amerika’da İslamiyet, Batı ve İslam.

Abstract
Ahmet Mithat Efendi, one of the most important writers of Turkish literature, is also a racy man of our literature. He has a lot of novels and stories at the other hand also has a important role for establishment of journalism. He achieved to publish his journal Tercüman-ı Hakikat for many years. His works has a amazing variety that he published a lot of books for children and also books for history of religion. His most important activity was journalism. Therefore some of his works are primarily published by his journal and than collected into a book. One of them was İstibşar published at 1310/1894. With a view, İstibşar is a different book of Ahmet Mithat but on the other hand it has some similarities with the other works of him. Ahmet Mithat tries to inform his readers about A.R. Webb, the first white Muslim of USA. Web was consul of the USA at Philipinnes and convert İslam with his family. Ahmet Mithat tries to give information about him by the news of American journals and some cases he reveals his comments about the news of American journals.

Keywords
Keywords: Ahmet Mithat, İstibşar, A.R. Webb, Islam at USA, West and Islam.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon :03662801947 Faks :-
Eposta :turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri