• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

BİR İHTİLACNAME
(A TWITCH BOOK )

Yazar : Doç. Dr. Levent Kurgun    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 14
Sayfa : 60-75


Özet
Seğirname ya da seğirmename adları ile anılan eserler, vücudun belli bir bölgesinde bulunan kasların hafifçe oynamasından kişinin geleceğine dair çeşitli hükümlerin verildiği metinlerdir. Arapça “i?tilac” ile Farsça “name” kelimelerinden yapılan “i?tilacname” de bu tür eserlere ad olabilmektedir. Eski zamanlarda oldukça muteber olduğu, örneklerinin çokluğundan anlaşılan bu tür eserlerin en eski örnekleri Uygur metinlerinde karşımıza çıkmaktadır. Genellikle başın tepesinden ayak parmaklarına olacak biçimde, seğirmelerin ve bunların sebep olacağı durumların manzum ve mensur olarak işlendiği seğirnameler üzerinde değerli çalışmalar yapılmıştır. Bu yazıda, konu üzerine yapılan çalışmalara bir katkı sağlamak amacı ile Vatikan Kütüphanesi’nde Borg. Turco 79 numarası ile kayda alınmış mensur bir seğirname örneği ele alınmış, nüshanın transkripsiyonu ile birlikte, genel hatlarıyla tanıtımı yapılmaya çalışılmıştır. 9 satır üzerinden tertibi yapılan ve 25 sayfalık bir hacme sahip olan metin, 21’i gözle ilgili olmak üzere, 138 seğirmeyi ihtiva etmektedir.

Anahtar Kelimeler
seğirme, seğirname, seğirmename, ihtilacname, falname, Vatikan

Abstract
The works referred to by the names "Segirmename" or "seğirname" (twitch book) are texts in which various inferences regarding the future of the person are given, as the muscles in a certain region of the body are slightly moved. The “i?tilacname”, made up of Arabic “i?tilac” and Persian “name” words can also be a name for such works. The earliest examples of these types of works, which had become quite popular in ancient times and are understood by the majority of their examples, are encountered in Uighur texts. As it usually happens from the top of the head to the toes, twitches and the situations that will cause are dealt with as verse and prosaically in valuable works have been done about the twitch book. In this article, it is aimed to contribute to the work done on the subject Borg at the Vatican Library, numbered Borg. Turco 79 as an example of the twitch books, with the transcription of the copy, it was tried to be introduced with general lines. The text, composed of 9 lines, has a volume of 25 pages and contains 138 twitches, 21 of which are related to the eye.

Keywords
convulsions, segirname, twitch book, fortune-telling, Vatican

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri