• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRKMEN YAZAR AGAGELDİ ALLANAZAROV’UN “İKİ KARDEŞ” VE “SINAV” ADLI HİKÂYELERİNİ “ELVES” YÖNTEMİYLE OKUMA DENEMESİ
(AN ATTEMPT TO READ TURKMEN WRITER AGAGELDI ALLANAZAROV’S STORIES NAMED “TWO BROTHER” AND “TEST” WITH THE “ELVES” METHOD )

Yazar : Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 15
Sayfa : 247-257


Özet
Türkmen yazar Agageldi Allanazarov, Çağdaş Türkmenistan edebiyatının roman, hikâye, şiir gibi birçok türünde eser vermiş, özellikle de çocuk edebiyatı sahasında adını duyurmuş bir yazardır. ELVES yöntemi ise, anlatıya dayalı türlerin dinleyici üzerindeki etkisini artırmayı amaçlar. “Excite”, “Listen”, “Visualize”, “Extend” ve “Savor” sözcüklerinin ilk harflerinden oluşmuştur. “Dinlediğini anlama” becerisinin geliştirmesi amacıyla tasarlanmış bir yöntemdir. Edebiyat-dil öğretiminde kullanılabilecek bir yöntemdir. Türkmen yazar Agageldi Allanazarov’un “İki Kardeş” ve “Sınav” adlı iki hikâyesi Türkiye Türkçesine aktarılmış, ELVES yöntemine uyarlanma çalışması yapılmıştır. Bu yolla, Türkmen edebiyatında yetişkinlere yönelik olduğu kadar çocuklara yönelik olarak yazdığı edebî eserleriyle de tanınan Agageldi Allanazarov’un hikâyelerinin eğitim boyutuna da dikkat çekmek amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Türkmenistan Edebiyatı, Agageldi Allanazarov, ELVES yöntemi, Türkmen Hikâyesi

Abstract
Agageldi Allanazarov is a renowned children literature writer, who has given many works in contemporary Turkmenistan literature such as novel, story as well as poem. ELVES Method aims to improve the impact of narrative genres on the listener based. It is the first letters of the “Excite”, “Listen”, “Visualize”, “Extend” and “Savor” and it is a method that is designed to develop “listening comprehension” skills which can be used in teaching literature and language. Turkmen writer Agageldi Allanazarov’s two stories, named “Two Brother” And “Test” are transferred into Turkey Turkish and were adapted to ELVES method to draw attention to the educational dimension of the stories of Agageldi Allanazarov who is not only recognized for his works on adults but for children as well in Turkmen literature.

Keywords
Turkmenistan Literature, Agageldi Allanazarov, ELVES method, a Turkmen story.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri