• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

GELENEKTEN GELECEĞE BARTIN İŞİ TEL KIRMA
(BARTIN’S WIRE-BREAKING EMBROIDERY WORK FROM TRADITION TO FUTURE )

Yazar : Sevim Gören    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 21
Sayfa : 344-369


Özet
Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Bartın ilinin önemli el sanatlarından biri “tel kırma”dır. Bu sanat, artık Bartın ilinin adıyla özdeşleşmiş, Coğrafî İşaret Tescil Belgesi de alarak “Bartın işi tel kırma” haline gelmiştir. Bartın işi tel kırma sanatının gelenekteki durumundan günümüze gelinceye kadar pek çok değişim geçirdiği ve gelişme gösterdiği, günümüzde ise bu sanatın daha da gelişerek çok farklı boyut ve alanlara taşındığı tespit edilmiştir. Bartın işi tel kırma sanatının geçmişten günümüze geçirdiği değişimler dikkate ve incelenmeye değerdir. Bartın ilinden derlenen bilgileri ön plâna alarak yapılan bu çalışma, Bartın işi tel kırma geleneğinin geçmişten günümüze geçirdiği değişimleri kayıt altına alması bakımından önemlidir.

Anahtar Kelimeler
Bartın İşi, Bartın İşi Tel Kırma, Tel Kırma, Geleneksel El Sanatları

Abstract
Wire-breaking embroidery is one of the most important handicrafts of Bartin province located in the Western Black Sea Region. This form of art is identified with Bartin province and is now called "Bartin’s wire-breaking embroidery" after receiving the Geographical Sign Registration Certificate. The art of Bartin’s wire-breaking embroidery has been found to have undergone many changes from its traditional form to the present day, and that form of art has developed further and moved to several different dimensions and areas today. The changes, which have been occurring in the art of Bartin’s wire-breaking embroidery from past to present, are worth considering and examining. This study, which is conducted by prioritizing the information gathered from Bartin province, is of significance for recording the changes in Bartin’s wire-breaking embroidery tradition from past to present.

Keywords
Bartin Work, Bartin’s Wire-Breaking Embroidery, Wire-Breaking Embroidery, Traditional Handicrafts

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri