• Announcements
 • TÜRÜK ARTIK SENEDE 4 SAYI

  Değerli Türük Dergisi Üyelerine DUYURUDUR,

  Türük Dergisi, 2018 Haziran ayından itibaren senede 4 sayı olarak çıkacaktır. Sayılarımız bundan sonra MART, HAZİRAN, EYLÜL ve ARALIK şeklinde olacaktır. Önümüzdeki ilk sayımız bu doğrultuda Haziran 2018 sayısı olarak çıkacaktır. Değerli çalışmalarınızı dergimize bekler iyi çalışmalar dileriz.

   


  Görüntü ve Ses Kaydı İlaveli

  Türük Dergisine makale gönderen bilim insanlarımız, makalelerinde artık arzu ederlerse kendi arşivlerinden  video ve ses kayıtlarına da yer verebileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için Dergi Hakkında ile Yazım ve Yayın İlkeleri bölümüne bakabilirsiniz. Saygıyla duyurulur.

   

     

         This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.


  Turuk Dergisi Açılmıştır

  Üyelik başvurularınızı yapabilirsiniz.Başvurularınız Editörümüz tarafından incelenip onay verildiğinde sisteme giriş yapıp Makalelerinizin çalışmalarını düzenleyebilirsiniz.


  Yeni Üyelik Kaydı

  Makale gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedirler.


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir

  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

MİTOLOJİDEN EDEBİYATA SU ANASI
(“FROM MITHOLOGY TO LITERATURE MOTHER OF WATER” )

Yazar : Prof. Dr. Mustafa Öner    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 19
Sayfa : 47-54


Özet
Çağdaş Tatar edebiyatının kurucusu Abdullah Tukay’ın (1886-1913) Su Anası başlıklı şiiri (1908) aslında bir halk masalına dayanmaktadır. Önceki yıl da bir orman cini anlatısına dayanan Şüreli manzumesini yayımlayan ünlü şair, halk ağzından folklor derlemeleri de yapan bir profesyoneldir. Tukay’ın Bişek Bavı “Beşik Bağı”, Avıl Hatınınıñ Bala Tirbetkende Ömitlere “Köylü Kadının Çocuk Sallarken Ümitleri”, Şürele, Kük Sıyır “Mavi İnek”, Taz “Kel”, Altın Eteç “Altın Horoz”, Yaña Kisekbaş “Yeni Kesik Baş”, Kece belen Sarık “Keçi ile Kuzu” eserlerinde Tatar folklorunun güçlü etkisini görmek mümkündür. Deniz, göl, akarsu gibi yerlerde suların iyesi veya anası olarak bilinen mitolojik varlık, A. Tukay’ın bu manzumesinin kahramanıdır. Şair, Tatar halk edebiyatının ve folklorik geleneklerin güçlü olduğu bir ortamda yetişmiştir; mitolojik anlatıları, rivayetleri şahsiyetine sindirmiştir. Modern edebiyatlar için tarihî bir değeri olan çocuk edebiyatına mükemmel örnekler veren A. Tukay, albastıların, ubırların, şürelilerin dünyasını yakından bilip eserlerinde örneklendirmiştir. Su Anası manzumesi de mitolojiden çağdaş edebiyata yansıyan kültürün güzel bir örneği olarak değer taşır.

Anahtar Kelimeler
Abdullah Tukay, Tatar şiiri, mitoloji, halk edebiyatı, çağdaş edebiyat, su anası.

Abstract
The poem titled “Mother of Water” (1908) by Abdullah Tukay (1886-1913), founder of contemporary Tatar literature, is actually based on a folk tale. The famous poet who published his Şüreli verse based on the narrative of a forest genie in the previous year is a professional who also compilations folklore from the public mouth. It is possible to see the strong influence of Tatar folklore in Tukay's works Bişek Bavı “Cradle Bond”, Avıl Hatınınıñ Bala Tirbetkende Ömitlere “Hopes of peasant woman as she shakes children”, Şürele “Forest Genie”, Kük Sıyır “Blue Cow”, Taz “Bald”, Altın Eteç “Golden Rooster”, Yaña Kisekbaş “New Severed Head”, Kece belen Sarık “Goat and Lamb”. The mythological entity known as the owner or mother of the waters in places such as sea, lake, stream is the hero of this verse of Tukay. The poet grew up in an environment where Tatar folk literature and folkloric traditions were strong therefore he digested mythological narratives into his personalty. Tukay gave excellent examples of children's literature, which has historical value for modern literatures, and he closely knows the world of magicians, vampires, forest genies and exemplified them in his works. The “Mother of Water” verse is also valued as a fine example of the culture reflected in modern literature from mythology.

Keywords
Abdullah Tukay, Tatar poetry, mythology, folk literature, modern literature, mother of water.

Adres :Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Telefon : 03662801947 Faks : -
Eposta : turukdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri